EJ P-PLATS FÖR MC och dylika fordon

Förutom de vackra blommorna som dyker upp i samband av att våren är tillbaka har vi också sett av alltfler MC-fordon, mm, vilket också är trevligt! Tyvärr parkeras enstaka motorcyklar, mopeder eller dylikt fordon lite här och var längs Strålgatan 21-23 förhindrar framkomst, mm.

Vår förening tillhandahåller i dagsläget ej parkeringsplatser för motorcyklar, mopeder eller dylikt fordon. Vi hoppas att ni som äger motorfordon på två hjul kan respektera detta och parkera er fordon längre upp på Strålgatan, där kommunen faktiskt tillhandahåller P-platser för din typ av fordon.

Vill du parkera utanför Strålgatan 21 hänvisar vi till att du anmäler ditt intresse till utlottningen av p-platser vars sista anmälningsdag är 15 maj. Lämna i så fall en lapp i brevlådan på Strålgatan 23 med namn och telefonnummer som vi kan nå dig på och gärna e-postadressen också. Kostnad för en P-plats är 1100 kr/månad. OBS! Endast boende i vår förening, med tillstånd, får nyttja dessa p-platser.